AKTIVITY V OKOLÍ

Na této stránce naleznete tipy na výlety po okolí.


VÝLETY AUTEM NEBO VLAKEM 


Nebojte se, že byste se na Šumavě nudili. Ba naopak, ocitli jste se v turistickém ráji se spoustou míst k vidění. * Černé a Čertovo jezero stojí za to. Největší šumavská jezera opředená legendou o čertovi vám poskytnou krásný pohled na vodní hladinu. * Železná Ruda a Špičák horská střediska se začátkem velkého množství turistických tras. Cyklostezky. * Javor nejvyšší hora Šumavy ležící v sousedním Německu, kam vás celoročně vyveze kabinková lanovka. Možnost návštěvy javorských jezer a malé Zoo s pohádkovými postavami. * Špičák - na vrcholu je rozhledna s výhledem do dalekého okolí na obou stranách hranic. Je zajímavá ještě tím, že ve větru má odchylku až půl metru. * Pancíř - další vrchol s rozhlednou a občerstvením kam vede jedna z nejstarších lanovek v ČR. 

VÝLETY PĚŠKY PO NEJBLIŽŠÍM OKOLÍ * Křížkov- poutní místo. Stával zde kostel,kterého zbytky byly objeveny teprve nedávno. Okruh má 6 km. * Ostrý- turisticky atraktivní výstup. Tato hora tvoří státní hranici. Je z ní nádherný rozhled po okolí. Tam a zpět 16 km. * Brčálník -po krásné procházce šumavskými lesy vás čeká Pohádková země se spoustou skřítků, dětské hřiště a malé lanové centrum pro děti. Tam a zpět 8 km. * Hojsova Stráž - vesnička s krásným výhledem do údolí směr Plzeň. Možnost dobrého pohoštění v místních restauracích. Pěšky přes Jižní straně do Zelené Lhoty a zpět do Hamrů. Trasa kolem 20 km. 

Město Nýrsko
Proslulé výrobou brýlí, leží na řece Úhlavě, na úpatí Královského hvozdu, poblíž jihozápadní hranice se Spolkovou republikou Německo. Původní osada vznikla při brodu přes řeku Úhlavu na obchodní stezce z Čech do Bavor a sloužila k vybírání cla.


Památky:
Nejstarší stavbou města je gotický farní kostel sv. Tomáše. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1352. Kostel je jednolodní s valenou klenbou a lunetami, kněžiště má křížovou žebrovou klenbu. Na konci 17. st. Byla provedena přístavba čtyřboké kaple Panny Marie a její vysvěcení. Zařízení kostela pochází z 18. století. Nedělní mše od 8,00 hod.
Na náměstí v Nýrsku je další zajímavá budova, čp. 81 s ranně barokním štítem s erby Koců z Dobrše a Karlů ze Svárova z roku 1684. Budova Mě.Ú byla vystavěna roku 1907 podle plánů vídeňského stavitele V. Tscheppera. Rybářská ulice je bývalé židovské ghetto, kde stávala židovská škola a synagoga.
Příjemnou prohlídku pamětihodností města mohou návštěvníci kombinovat se sportovním vyžitím v letních měsících spojených s návštěvou místního koupaliště s autokempem a restaurací, turisté si mohou pronajmout novou sportovní halu, se saunou, zahrát si bowling nebo ricochet ve sportovně relaxačním centru Milano, kde se nachází biosolária a příjemná restaurace. V zimních měsících je k dispozici lyžařský svah s umělou hmotou a s 300 metrů dlouhým vlekem, překonávající výškový rozdíl 64m. K posezení v místě zve řada útulných restaurací a hospůdek. Pro vyznavače turistiky a cykloturistiky jsou zde přehledně vyznačeny turistické trasy a cyklotrasy napojeny na oblast Domažlic, SRN, CHKOŠ a do vnitrozemí.

Zřícenina hradu Pajrek
V lese nad městem ve výšce 600 m. nad mořem se ukrývá zřícenina hradu Pajrek, vystavěný asi před první polovinou 14 století (v letech 1327 - 1356). Jedná se o skromný hrad s typickou obytnou věží - Don Jon. K hradu vede poznávací okruh Nýrsko s několika různě náročnými trasami. Kromě zříceniny je na okruhu k vidění Lesní divadlo, Ptačí rezervace a další, k hradu se můžete vydat taktéž po modrém značení KČT.

Přehradní nádrž Nýrsko
V letech 1965-1969 byla, 3km od Nýrska, vybudována přehrada, která slouží především jako zásobárna pitné vody pro Klatovy a oblast Domažlicka. Kamenitá hráz je 337 m dlouhá, 36 m vysoká a zadržuje zhruba 1 milion kubíků vody. Po hrázi kolem západního břehu vede žlutě značená turistická stezka. Z důvodu ochrany zdroje pitné vody je další pohyb turistů v blízkosti přehrady omezen pouze na vyznačené trasy.

Vycházkové okruhy okolím Nýrska
Krásnou šumavskou přírodou Vás provedou nové vycházkové okruhy okolím Nýrska. Turisté si mohou vybrat ze tří barevně označených tras. Nejnáročnější je okruh modrý, který měří 20 km, dále byl vyznačen 18 kilometrový okruh zelený. Trasy okruhů Vás provedou různorodým krajem, krajem plným krásných míst a malebných vesniček. K putování špetkou tajemna přispěje i pašerácká pověst jednoho z majitelů nýrského hradu Pajreku. Mezi lákadla, která jsou pro turisty připravena patří i tzv. " Kneippova lázeň" při zeleném vycházkovém okruhu. Jedná se o zdraví prospěšnou masáž chodidel ve vodním prameni Žížnětického potoka a 7m dlouhá chůze v prameni na zpevněném kamenném podloží. Mezi další lákadla patří i možnost získání vrcholového razítka na vrchu Hraničář a připraveno je i originální razítko vycházkových okruhů. Okruhy okolím Nýrska byly zařazeny mezi pochody s plněním podmínek IVV. Těšíme se na Vás v Informačním centru, kde máme pro zájemce k dispozici česko-německý materiál, ve kterém naleznete schématickou mapku všech tras a výčet zajímavostí, které můžete cestou navštívit."Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského společenství."

Klatovy (25 km od Hamrů)
Barokní lékárna možno objednat v Okr. muzeu - tel. 376/313109, 316011, fax. 376/316011, od května do října bude otevřeno:9:00-12:00 a 13:00-17:OO denně kromě pondělí Černá věž, galerie U bílého jednorožce, děkanský kostel, bazén, zimní stadion, kino, divadlo... Katakomby pod Jezuitským kostelem-vstup po 1/2hod. vždy jen 20 osob, cena 40,-Kč 9:00-12:00 a 13:00-17:00. Informace tel. 376/313109 Okresní muzeum: stálá expozice - "Historie Klatovska"

Černé a Čertovo jezero
Národní přírodní rezervace. Černé jezero- největší jezero ledovcového původu v ČR. Jeho rozloha je téměř 18,5 ha, obvod vodní hladiny je kolem 1800 m. Ze šumavských jezer je nejníže položené. Čertovo jezero je druhé největší na české straně Šumavy, má rozlohu 10,4 ha, leží v n.m. výšce 1030m

POLEDNÍK-rozhledna
Přístupná denně. Od začátku listopadu do jara bude uzavřena.....pro skupiny možno vstup na rozhlednu objednat na tel.388 450111

Místa co stojí za to vidět: Šumavské slatě, Prášilské jezero a jezero Laka, vodopád Bílá Strž, hraniční hora Ostrý, Kvilda, Prášily ....

Kryté plavecké bazény
Klatovy - 25 km
Otevírací doba: www.bazen.klatovynet.cz
Plavecký areál OSSERBAD Lam - 25 km ( sauna, tobogán, vířivky)
Otvírací doba: denně, mimo úterý

Zdroj: Informační centrum města Nýrska